Blog

ZNACZENIE UMÓW SPADKOWYCH W PRAWIE SPADKOWYM W SZWAJCARII

ZNACZENIE UMÓW SPADKOWYCH W PRAWIE SPADKOWYM W SZWAJCARII

Jan Kowalski
-

Planowanie spadkowe polega na dokonaniu wiążących rozporządzeń majątkowych na wypadek śmierci (mortis causa) w sposób wyłączający dziedziczenie ustawowe. Pierwsza myśl, jaka przychodzi nam wówczas do głowy to oczywiście dziedziczenie testamentowe. Wbrew pozorom nie jest to jednak jedyna możliwa opcja pozwalająca na uniknięcie dziedziczenia na podstawie ustawy. Przykładowo pojawia się możliwość zawarcia tzw. umowy spadkowej, która w przeciwieństwie do testamentu jest przykładem czynności prawnej, która dochodzi do skutku poprzez złożenie co najmniej dwóch zgodnych oświadczeń woli.

Z racji tego w ramach dzisiejszego artykułu zdecydowaliśmy się na poruszenie problematyki umów spadkowych w prawie spadkowym w Szwajcarii. Jak wiadomo, coraz więcej Polaków szuka swojego szczęścia za granicą, a Szwajcaria cieszy się pod tym względem stale rosnącą popularnością. Notabene, stąd też nasi prawnicy z Lawyer in Europe w związku z prowadzoną praktyką niejednokrotnie mieli do czynienia właśnie z dziedziczeniem w Szwajcarii. Zresztą z ogólnodostępnych danych jednoznacznie wynika, że dziedziczenie za granicą ogółem, z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia w praktyce.

Prawo spadkowe Szwajcaria – dziedziczenie w Szwajcarii na podstawie umowy spadkowej

W rozumieniu przepisów prawa spadkowego w Szwajcarii Erbvertrag to umowa spadkowa wiążąca spadkodawcę oraz jedną lub większą liczbę umawiających się stron. Co ważne, mogą go skutecznie zawrzeć tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz są w pełni świadome powagi składanych oświadczeń woli. Oba te warunki muszą zostać spełnione łącznie. Tym samym Erbvertrag stanowi alternatywę w stosunku do testamentu. Praktyka pokazuje, że cieszy się on największą popularnością przede wszystkim wśród małżonków oraz partnerów życiowych, umożliwiając im elastyczne planowanie spraw spadkowych.

Ponieważ Erbvertrag jest umową, jego zmiana, jak i rozwiązanie mogą nastąpić jedynie za zgodą wszystkich umawiających się stron. Dlatego też przed jego zawarciem należy bardzo dokładnie rozważyć, czy aby na pewno jest to dobry pomysł. Nawiasem mówiąc, o szczególnej wadze Erbvertrag świadczy również jego forma. W oparciu o przepisy prawa spadkowego w Szwajcarii musi on bowiem zostać poświadczony notarialnie, a następnie podpisany w obecności co najmniej dwóch świadków. W przeciwnym wypadku Erbvertrag będzie bezwzględnie nieważny i nie wywoła zamierzonych skutków prawnych.

Prawo spadkowe Szwajcaria – rodzaje umów spadkowych w prawie spadkowym w Szwajcarii

Co ważne, zbiorcza kategoria umów spadkowych w prawie spadkowym w Szwajcarii obejmuje w zasadzie dwa rodzaje umów tj. umowy o spadek oraz umowy o zrzeczenie się spadku. Na podstawie pierwszych z nich spadkodawca powołuje do dziedziczenia jednego lub większą liczbę spadkobierców (zapisobierców). W istocie jest to więc pewna prawnie równorzędna alternatywa dla testamentu. Co do zasady w drodze umowy spadkowej można dokonać właściwie wszystkich rozporządzeń na wypadek śmierci, jakie są możliwe w testamencie z jednym małym wyjątkiem. Mianowicie w umowie o spadek nie jest możliwe wyznaczenie wykonawcy testamentu.

Czym zgoła innym jest natomiast umowa o zrzeczenie się spadku. Jak już sugeruje sama nazwa, potencjalny spadkobierca oświadcza w niej, że zrzeka się dziedziczenia po spadkodawcy, tracąc tym samym wszelkie prawa do spadku. W myśl przepisów prawa spadkowego w Szwajcarii zrzeczenie się spadku obejmuje również zstępnych zrzekającego, chyba że strony umowy postanowią odmiennie. W formie ciekawostki warto wspomnieć, że prawo spadkowe w Szwajcarii umożliwia potencjalnemu spadkobiercy zrzeczenie się swojego udziału w spadku na rzecz określonych krewnych. Z oczywistych względów, decydując się na zawarcie umowy o zrzeczenie się spadku, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Dziedziczenie za granicą – co robić w razie powołania do spadku z zagranicy?

Obcokrajowiec powołany do dziedziczenia za granicą najczęściej nie wie, jak się wówczas zachować. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, zważywszy na fakt, że mało kto orientuje się przecież w przepisach prawa spadkowego za granicą. Poza tym konieczna okazuje się także znajomość oficjalnego języka urzędowego – bez niej raczej się nie obędzie. Mając na uwadze, że nawet najdrobniejszy błąd może w najgorszym wypadku wiązać się z utratą spadku, nie warto ryzykować działaniem na własną rękę. W tego typu sytuacjach wystarczy najbezpieczniej jest powierzyć swoją sprawę spadkową fachowcom, którzy zajmują się obsługą prawną spadków z zagranicy zawodowo i na co dzień. Znajdziesz ich w naszej kancelarii prawnej Lawyer in Europe.

Jeżeli więc otrzymałeś spadek w Szwajcarii lub innym państwie na świecie, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami i zapoznania się z naszą ofertą. Prawnicy z Lawyer in Europe reprezentują swoich Rodaków na terenie całej Europy, w związku z czym z miłą chęcią udzielą Ci niezbędnego wsparcia w związku z dziedziczeniem za granicą. W razie takiej potrzeby gwarantujemy Ci wysoką jakość obsługi prawnej dostosowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Twój interes jest dla nas zawsze najważniejszy.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments