Co oznacza «Nabycie spadku»
Spadek z zagranicy jest zjawiskiem dość powszechnym, zwłaszcza w przypadku osób mających krewnych lub majątek położony w różnych państwach. Dziedziczenie za granicą może być złożonym procesem, który wymaga znajomości prawa międzynarodowego i specyfiki przepisów obowiązujących w danym państwie.
Dziedziczenie to rodzaj sukcesji prawnej, w wyniku której prawa i obowiązki osoby zmarłej przechodzą na jej spadkobierców. Wyróżnia się dwa główne rodzaje dziedziczenia: testamentowe i ustawowe. Oba te rodzaje mogą wystąpić w sytuacji dziedziczenia za granicą. Zastosowanie wówczas będą miały przepisy wewnętrzne państwa, w którym przeprowadzana jest procedura spadkowa, ewentualnie normy prawa międzynarodowego.
Stając się uprawnionym do spadku znajdującego się w innym państwie, należy zwrócić uwagę na istotne aspekty prawne, takie jak:
- Kolejność dziedziczenia spadku – w przypadku dziedziczenia ustawowego jest ona ustalana na podstawie pokrewieństwa ze zmarłym (spadek po ojcu, matce, małżonku, rodzeństwu, innych krewnych), przy czym kolejność dziedziczenia może wyglądać odmiennie – w zależności od kraju położenia spadku lub ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Zgodnie z generalną zasadą, pierwszeństwo w powołaniu do spadku mimo pewnych wyjątków mają najbliżsi krewni (na przykład dzieci w przypadku spadku po jednym z rodziców). Regulacja ta odnosi się oczywiście do zasad dziedziczenia ustawowego a więc do sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. Może w nim bowiem uregulować sposób dziedziczenia w sposób dowolny, w tym całkowicie odmienny od regulacji ustawowej a więc w taki, który pominie niektórych lub wszystkich krewnych. Pamiętajmy jednak, że ustawodawstwa poszczególnych państw wprowadziły mechanizmy ochronne dla tak pominiętych spadkobierców w formie chociażby prawa do zachowku.
- Okresy związane z wygasaniem praw związanych ze spadkiem – w poszczególnych krajach obowiązują różne terminy, w zakresie prawa spadkowego. Zakreśla się normy czasowe dla dokonania pewnych czynności jak na przykład do złożenia oświadczeń w przedmiocie przyjęcia spadku za granicą bądź jego odrzucenia. Mają one o tyle istotne znaczenie, że w razie ich przekroczenia, spadkobierca nie będzie mógł skutecznie dokonać czynności związanej ze spadkiem, co ma z kolei znaczenie chociażby dla kwestii odpowiedzialności za długi. Sytuacja po raz kolejny staje się bardziej skomplikowana w przypadku spadku za granicą z uwagi na odrębne regulacje prawne poszczególnych krajów.