Blog

ZACHOWEK W AUSTRII

ZACHOWEK W AUSTRII

Jan Kowalski
-
Celowe pominięcie osoby bliskiej w testamencie wcale nie przesądza o tym, że osoba ta została skutecznie pozbawiona wszelkich praw do spadku. A mianowicie określonym w przepisach spadkobiercom przysługuje najczęściej prawo do zachowku. Jak wiadomo, jest to jedna z najważniejszych instytucji współczesnego prawa spadkowego zarówno w Polsce, jak i za granicą, o której zresztą każdy z nas prawdopodobnie niejeden raz słyszał. Jej nadrzędnym celem jest ochrona interesów majątkowych najbliższych krewnych i małżonka spadkodawcy, którzy nie otrzymali gwarantowanego udziału w spadku.
W związku z powyższym niniejszy artykuł ma za zadanie zaznajomić z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zachowku w Austrii. Mając na względzie, że w państwie tym żyje na co dzień kilkudziesięciotysięczna Polonia, może się zdarzyć, że ktoś z nas ma tam akurat swojego krewnego. Stąd też powołanie do spadku z Austrii jest jak najbardziej realne. Z drugiej strony zdarzają się jednak sytuacje, kiedy spadkodawca decyduje się na pominięcie członka rodziny w testamencie i wówczas swoje bezpośrednie zastosowanie mogą znaleźć właśnie przepisy o zachowku.

Dziedziczenie Austria – kto jest uprawniony do zachowku w Austrii?

Zachowek w Austrii zwany również częścią przymusową spadku przysługuje wyłącznie określonym w przepisach prawa spadkowego w Austrii spadkobiercom. Potocznie nazywa się ich spadkobiercami przymusowymi z uwagi na fakt, że co do zasady nie można ich skutecznie pozbawić dziedziczenia po zmarłym. Tym samym zachowek stanowi więc oczywistą ingerencję w ostatnią wolę spadkodawcy. Wypada jednak zauważyć, że przysługuje on wyłącznie najbliższej rodzinie zmarłego. W myśl przepisów prawa spadkowego w Austrii osobami uprawnionymi do części przymusowej spadku w Austrii są bowiem:

 1. zstępni (a jeśli nie żyją, to ich zstępni);
 2. małżonek oraz
 3. partner życiowy z zarejestrowanego związku partnerskiego.

Co ważne, w związku z nowelizacją prawa spadkowego w Austrii od pierwszego stycznia 2017 roku rodzicie spadkodawcy nie są już legitymowani do zachowku w Austrii. Dlatego też przysługuje on jedynie zstępnym oraz małżonkowi (zarejestrowanemu partnerowi).

Dziedziczenie Austria – jaka jest wysokość zachowku w Austrii?

Kolejną kluczową kwestią z punktu widzenia problematyki zachowku w Austrii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaka właściwie jest jego wysokość. Tę odnajdujemy w austriackim kodeksie cywilnym. Na podstawie zawartych w nim postanowień zachowek w Austrii wynosi zawsze co najmniej połowę ustawowego udziału w spadku danego spadkobiercy. Wysokość zachowku została zatem powiązana w bezpośredni sposób z przepisami regulującymi dziedziczenie ustawowe.
Wbrew pozorom obliczanie zachowku w Austrii nie jest takie proste i oczywiste, na jakie może wygląda . Pod uwagę bierze się bowiem tzw. czystą wartość spadku tj. taką po odjęciu wszelkich długów i innych kosztów (np. kosztów postępowania). Co więcej, znaczenie mają również ewentualne darowizny dokonane przez spadkodawcę za życia. Z tych wszystkich względów, chcąc prawidłowo określić wysokość zachowku w Austrii, najbezpieczniej jest udać się do prawnika, który rozwieje w tym zakresie wszelkie wątpliwości.

Dziedziczenie Austria – co jeszcze warto wiedzieć o zachowku w Austrii?

Aby jeszcze lepiej zrozumieć tematykę zachowku w Austrii, na koniec warto odnieść się do dwóch kwestii. W pierwszej kolejności trzeba zauważyć, że w świetle przepisów prawa spadkowego w Austrii zachowek nie jest prawem bezwzględnym. Zachowku można bowiem dochodzić przed sądem wyłącznie przez okres trzech lat od chwili dowiedzenia się o tym, że on przysługuje, jednakże nie później nich w ciągu 30 lat od nabycia do niego prawa.
Ponadto przepisy prawa spadkowego w Austrii umożliwiają spadkobiercy zrzeczenie się zachowku. W razie wątpliwości poczytuje się, że obejmuje ono także zstępnych osoby, która się go zrzeka. Strony mogą jednak postanowić w tym zakresie odmiennie. Poza tym, zrzeczenie się zachowku w Austrii może nastąpić tylko i wyłącznie w formie aktu notarialnego lub protokołu sądowego. W przeciwnym wypadku będzie ono nieskuteczne.

Spadek z zagranicy – kompleksowa obsługa prawna spadków z zagranicy

Na pierwszy rzut oka przepisy prawa spadkowego za granicą wydają się dość klarowne, a niekiedy wręcz oczywiste. Niestety są to tylko pozory. Każdy z nas doskonale zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że życie człowieka potrafi pisać różne scenariusze, a to z kolei może istotnie skomplikować stan prawny sprawy spadkowej. Dziedzicząc za granicą, znajomość przepisów prawa spadkowego za granicą nie jest jednak wystarczająca. Niezbędna okazuje się również znajomość oficjalnego języka urzędowego, a niekiedy i nawet zwyczajów panujących w danym państwie. Z tego względu najrozsądniej jest zaufać zawodowcowi i to właśnie jemu powierzyć swoją sprawę spadku z zagranicy.
Nasza kancelaria prawna Adwokat w Europie oferuje wszystkim swoim Klientom kompleksowe wsparcie w sprawach z zakresu międzynarodowego prawa spadkowego. Nasi fachowcy działają prężnie na terenie całej Europy i innych państw świata, zwłaszcza USA, Kanady oraz Australii. Jeśli więc tylko zostałeś powołany do spadku z zagranicy, zapraszamy do skontaktowania się z naszymi prawnikami, którzy służą pełnym zakresem wsparcia. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi specjaliści z Adwokat w Europie cały czas pozostają do Twojej dyspozycji. Interes Klienta ma dla nas najważniejsze znaczenie.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments