Zachowek w Austrii
Zachowek w Austrii
W związku z powyższym niniejszy artykuł ma za zadanie zaznajomić z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zachowku w Austrii. Mając na względzie, że w państwie tym żyje na co dzień kilkudziesięciotysięczna Polonia, może się zdarzyć, że ktoś z nas ma tam akurat swojego krewnego. Stąd też powołanie do spadku z Austrii jest jak najbardziej realne. Z drugiej strony zdarzają się jednak sytuacje, kiedy spadkodawca decyduje się na pominięcie członka rodziny w testamencie i wówczas swoje bezpośrednie zastosowanie mogą znaleźć właśnie przepisy o zachowku.
Dziedziczenie Austria – kto jest uprawniony do zachowku w Austrii?
Zachowek w Austrii zwany również częścią przymusową spadku przysługuje wyłącznie określonym w przepisach prawa spadkowego w Austrii spadkobiercom. Potocznie nazywa się ich spadkobiercami przymusowymi z uwagi na fakt, że co do zasady nie można ich skutecznie pozbawić dziedziczenia po zmarłym. Tym samym zachowek stanowi więc oczywistą ingerencję w ostatnią wolę spadkodawcy. Wypada jednak zauważyć, że przysługuje on wyłącznie najbliższej rodzinie zmarłego. W myśl przepisów prawa spadkowego w Austrii osobami uprawnionymi do części przymusowej spadku w Austrii są bowiem:
- zstępni (a jeśli nie żyją, to ich zstępni);
- małżonek oraz
- partner życiowy z zarejestrowanego związku partnerskiego.
Co ważne, w związku z nowelizacją prawa spadkowego w Austrii od pierwszego stycznia 2017 roku rodzicie spadkodawcy nie są już legitymowani do zachowku w Austrii. Dlatego też przysługuje on jedynie zstępnym oraz małżonkowi (zarejestrowanemu partnerowi).
Dziedziczenie Austria – jaka jest wysokość zachowku w Austrii?
Wbrew pozorom obliczanie zachowku w Austrii nie jest takie proste i oczywiste, na jakie może wygląda . Pod uwagę bierze się bowiem tzw. czystą wartość spadku tj. taką po odjęciu wszelkich długów i innych kosztów (np. kosztów postępowania). Co więcej, znaczenie mają również ewentualne darowizny dokonane przez spadkodawcę za życia. Z tych wszystkich względów, chcąc prawidłowo określić wysokość zachowku w Austrii, najbezpieczniej jest udać się do prawnika, który rozwieje w tym zakresie wszelkie wątpliwości.
Dziedziczenie Austria – co jeszcze warto wiedzieć o zachowku w Austrii?
Ponadto przepisy prawa spadkowego w Austrii umożliwiają spadkobiercy zrzeczenie się zachowku. W razie wątpliwości poczytuje się, że obejmuje ono także zstępnych osoby, która się go zrzeka. Strony mogą jednak postanowić w tym zakresie odmiennie. Poza tym, zrzeczenie się zachowku w Austrii może nastąpić tylko i wyłącznie w formie aktu notarialnego lub protokołu sądowego. W przeciwnym wypadku będzie ono nieskuteczne.
Spadek z zagranicy – kompleksowa obsługa prawna spadków z zagranicy
Nasza kancelaria prawna Adwokat w Europie oferuje wszystkim swoim Klientom kompleksowe wsparcie w sprawach z zakresu międzynarodowego prawa spadkowego. Nasi fachowcy działają prężnie na terenie całej Europy i innych państw świata, zwłaszcza USA, Kanady oraz Australii. Jeśli więc tylko zostałeś powołany do spadku z zagranicy, zapraszamy do skontaktowania się z naszymi prawnikami, którzy służą pełnym zakresem wsparcia. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi specjaliści z Adwokat w Europie cały czas pozostają do Twojej dyspozycji. Interes Klienta ma dla nas najważniejsze znaczenie.