Blog

ZACHOWEK NA UKRAINIE

ZACHOWEK NA UKRAINIE

Jan Kowalski
-
Zachowek to instytucja prawa spadkowego chroniąca interesy osób najbliższych spadkodawcy. Jako że w przypadku dziedziczenia ustawowego spadek i tak trafia koniec końców do rodziny zmarłego, zachowek znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w związku z dziedziczeniem na podstawie testamentu. Mianowicie w razie, gdy spadkodawca pominął w nim określonych ustawowo spadkobierców, a na dodatek zrobił to bez uzasadnionego powodu, to co do zasady ci spadkobiercy mogą dochodzić swoich zachowków.
Z racji tego w dzisiejszym artykule omówimy podstawowe założenia zachowku na Ukrainie. Celowość niniejszej konstrukcji prawnej jest w istocie taka sama, jak w przypadku zachowku w Polsce. Przypomnijmy więc tylko, że zachowek pełni funkcję zabezpieczającą i przyjmuje postać pieniężną. W pewien sposób krępuje też ostatnią wolę zmarłego, ponieważ ten może pozbawić swojego krewnego prawa do zachowku jedynie wyjątkowo.

Dziedziczenie Ukraina – komu należy się zachowek na Ukrainie?

Mając na uwadze fakt, że zachowek ogranicza swobodę dysponowania majątkiem, przysługuje on wyłącznie najbliższej rodzinie spadkodawcy. Zgodnie z przepisami prawa spadkowego na Ukrainie uprawnionymi do zachowku są:

 1. zstępni;
 2. małżonek;
 3. rodzice.

Jak zatem widać, krąg tzw. spadkobierców przymusowych w prawie spadkowym na Ukrainie został określony w sposób dość wąski, co jest dobrą informacją dla spadkodawców. Trzeba również zauważyć, że grono to ma równocześnie charakter zamknięty. Oznacza to, że nikt inny nie jest już uprawniony do otrzymania zachowku na Ukrainie.

Dziedziczenie Ukraina – ile wynosi i jak obliczyć zachowek na Ukrainie?

Wysokość zachowku na Ukrainie wynosi połowę ustawowego udziału w spadku danego spadkobiercy. Cały czas należy jednak pamiętać, że zachowek jest zaledwie absolutnym minimum i nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby uprawniony do zachowku otrzymał znacznie większy udział w spadku np. w formie darowizny czy zapisu. Zresztą najczęściej dzieje się tak w praktyce. Sytuacji, w których mamy do czynienia z brakiem zaspokojenia najbliższej rodziny, nie jest bowiem tak wiele.
Samo liczenie zachowku na Ukrainie na szczęście nie jest zbytnio skomplikowane. Konieczna okazuje się wówczas przede wszystkim znajomość przepisów regulujących dziedziczenie ustawowe. Ponieważ jest to bardzo złożona materia, która zostanie poruszona przez nas w jednym z przyszłych artykułów, w tym miejscu wyjaśnijmy jedynie, że pozycja prawna danego spadkobiercy ustawowego zależy przede wszystkim od dwóch czynników – stosunku prawnorodzinnego oraz faktu dziedziczenia z innymi osobami.

Dziedziczenie Ukraina – zrzeczenie się zachowku na Ukrainie

Z uwagi na to, że zachowek nie jest prawem bezwzględnym, niekiedy zdarzają się sytuacje, że nie będzie on przysługiwał. Dzieje się tak między innymi w przypadku zrzeczenia się go. Na podstawie przepisów prawa spadkowego na Ukrainie spadkobierca może bowiem zdecydować się na zrezygnowanie ze swojego prawa do zachowku. Aby dokonać tego skutecznie, musi on liczyć się z wszelkimi wymogami formalnymi przewidzianymi w przepisach ukraińskiego kodeksu cywilnego.
Najistotniejszy z nich odnosi się do formy, gdyż zrzeczenie się zachowku na Ukrainie może nastąpić wyłącznie przed notariuszem, przed którym spadkobierca składa oświadczenie, zgodnie z którym zapewnia, że zapoznał się z treścią testamentu i zdaje sobie sprawę z wszelkich konsekwencji składanego oświadczenia woli. Co ważne, zrzeczenie się zachowku na Ukrainie jest równoznaczne z utratą roszczeń do spadku.

Spadek z Ukrainy – zadbaj o bezpieczne nabycie spadku z zagranicy

Otrzymanie spadku na Ukrainie, zwłaszcza w obecnych czasach pociąga za sobą bardzo daleko idące konsekwencje. Czas gra jednak na niekorzyść spadkobierców, ponieważ w tego typu sytuacjach zazwyczaj trzeba działać szybko. Często uchybienie nieistotnemu z pozoru terminowi wiąże się z trwałą utratą praw do spadku, a poza tym nietrudno jest przecież o jakąś inną drobną pomyłkę, która może później okazać się bardzo dotkliwa. Chcąc uniknąć tego ryzyka, najbezpieczniejszą z dostępnych opcji jest skorzystanie z oferty kancelarii prawnej specjalizującej się w dziedziczeniu na Ukrainie.
Jako że międzynarodowe prawo spadkowe to jeden z najważniejszych obszarów praktyki naszej kancelarii prawnej Adwokat w Europie, nasi specjaliści bardzo chętnie pomogą Ci we wszelkich sprawach związanych z prawem spadkowym na Ukrainie. W razie potrzeby zapraszamy więc do skontaktowania się z naszymi ekspertami, którzy służą pełnym zakresem wsparcia. Spośród innych kancelarii działających na rynku prawniczym kancelarię Adwokat w Europie wyróżnia przede wszystkim indywidualne podejście do Klienta oraz bogate doświadczenie w sprawach z zakresu transgranicznych postępowań spadkowych.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments