Blog

WYDZIEDZICZENIE W CZECHACH

WYDZIEDZICZENIE W CZECHACH

Jan Kowalski
-
Po śmierci spadkodawcy pozostały po nim majątek trafia zazwyczaj w ręce najbliższej rodziny. Jest to jednak reguła, a jak wiadomo, każda reguła ma swoje wyjątki. Jednym z nich jest wydziedziczenie, które w praktyce wiąże się z niczym innym jak z wyłączeniem określonego spadkobiercy od dziedziczenia. Właśnie z tego powodu instytucja ta wzbudza tak wiele skrajnych emocji. Z drugiej strony jest czymś zupełnie wyjątkowym. Należy bowiem pamiętać, że można z niej skorzystać wyłącznie z przyczyn wyraźnie wskazanych w ustawie.
Nasz dzisiejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z wydziedziczeniem na gruncie przepisów prawa spadkowego w Czechach. Z uwagi na przyjazne stosunki polsko-czeskie bardzo wielu Polaków mieszka na co dzień u naszego południowego sąsiada. Z racji tego nasi prawnicy z Adwokat w Europie w związku z prowadzoną praktyką niejednokrotnie mieli już do czynienia z dziedziczeniem w Czechach, które z oczywistych względów różni się od spadkobrania w kraju.

Prawo spadkowe Czechy – czym właściwie jest wydziedziczenie?

Praktycznie każdy z nas słyszał w swoim życiu o możliwości wydziedziczenia krewnego. Mało kto zastanawiał się jednak nad tym, czym ono właściwie jest i jakie rodzi konsekwencje. Na podstawie przepisów prawa spadkowego w Czechach wydziedziczenie następuje na podstawie jednostronnego oświadczenia woli spadkodawcy (tzw. oświadczenie o wydziedziczeniu). Przy jego sporządzaniu należy pamiętać o przestrzeganiu określonych wymogów formalnych. Są one właściwie takie same jak w przypadku testamentów. Jeśli chodzi natomiast o formę takiego oświadczenia, prawo spadkowe w Czechach daje spadkodawcom dwie możliwości – mogą oni dokonać wydziedziczenia bezpośrednio w testamencie albo w odrębnym oświadczeniu. Wybór w tym zakresie został pozostawiony spadkodawcom.
Istotą wydziedziczenia w Czechach jest pozbawienie spadkobiercy zachowku. W ten sposób spadkobierca traci swój szczególny status spadkobiercy przymusowego (tj. uprawnionego do części przymusowej) i wszelkie prawa do spadku. Co ciekawe, zgodnie z przepisami prawa spadkowego w Czechach wydziedziczenie może być całkowite bądź jedynie częściowe. To drugie co prawda nie pozbawia spadkobiercy całkowicie zachowku, aczkolwiek zmniejsza jego wysokość wedle uznania spadkodawcy. Ważną informacją, jaką wypada jeszcze dodać, jest to, że w oparciu o przepisy prawa spadkowego w Czechach wydziedziczenie co do zasady rozciąga się również na zstępnych wydziedziczonego spadkobiercy pozostających przy życiu. Spadkodawca może jednak postanowić inaczej.

Prawo spadkowe Czechy – przyczyny wydziedziczenia w Czechach

Jak już zostało to zaznaczone na samym wstępie, wydziedziczenie w Czechach jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku ziszczenia się co najmniej jednej z przesłanek wskazanych w przepisach Občanský zákoník (czeski kodeks cywilny). Należą do nich następujące sytuacje:

 1. spadkobierca nie udzielił spadkodawcy pomocy w nagłym wypadku;
 2. spadkobierca wbrew moralnej powinności nie interesuje się losem spadkodawcy;
 3. spadkobierca popełnił przestępstwo w okolicznościach, które wskazują na jego deprawację;
 4. spadkobierca prowadzi trwale nieuporządkowany tryb życia;
 5. spadkobierca jest niezdolny do dziedziczenia;
 6. spadkobierca jest na tyle zadłużony lub rozrzutny, że istnieje uzasadniona obawa co do tego, że roztrwoni pieniądze z otrzymanego zachowku.

Katalog ten ma charakter zamknięty. Co istotne, jeśli spadkodawca postanowi wydziedziczyć członka rodziny, ale nie wskaże przy tym przyczyny wydziedziczenia, to w myśl przepisów prawa spadkowego w Czechach spadkobierca nie traci prawa do zachowku, chyba że będzie możliwe udowodnienie mu którejś z przyczyn uzasadniających wydziedziczenie go.

Dziedziczenie Czechy – jak bronić się przed bezpodstawnym wydziedziczeniem w Czechach?

Wbrew pozorom przed wydziedziczeniem można się skutecznie bronić przed sądem, który w pewnych przypadkach może je obalić. Zdarzają się bowiem niekiedy sytuacje gdy spadkobierca zupełnie niesłusznie został wyłączony od dziedziczenia w Czechach i wówczas jak najbardziej uzasadnione jest podważenie takiego stanu rzeczy. Konieczna jest wówczas m.in. bardzo dobra znajomość przepisów prawa spadkowego w Czechach oraz tamtejszej procedury cywilnej. Jako że mało kto orientuje się w tych dziedzinach, jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest zaufanie doświadczonemu prawnikowi specjalizującemu się w prawie za granicą.
Jeżeli więc poszukujesz sprawdzonej pomocy z zakresu prawa spadkowego w Czechach czy dowolnego innego państwa na świecie, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami z Adwokat w Europie. Na co dzień zajmujemy się całym spektrum spraw związanych z dziedziczeniem za granicą, w związku z czym bardzo chętnie udzielimy kompleksowego oraz w pełni merytorycznego wsparcia. Wieloletnie doświadczenie naszych zawodowców gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług prawnych. Szanujemy i cenimy sobie zdanie naszych Klientów, dlatego też nasza współpraca opiera się na wspólnym rozwiązywaniu problemów i realizacji założeń. Interes Klientów jest dla nas najważniejszy.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments