Podważenie testamentu holograficznego w prawie francuskim
Podważenie testamentu holograficznego w prawie francuskim
Aktualnie obowiązujący stan prawny we Francji dopuszcza możliwość sporządzenia testamentu w czterech różnych formach takich jak:
- testament holograficzny;
- testament w formie aktu notarialnego;
- testament tajemny (testament mystique)
- testament międzynarodowy.
W ramach niniejszego artykułu poruszyliśmy tematykę pierwszej z form, tj. testamentu holograficznego, a konkretniej możliwości jego podważenia. Wspomniany wyżej rodzaj testowania jest najprostszą i zarazem najtańszą z opcji przewidzianych w prawie francuskim, w związku z czym chętnie korzystają z niej tamtejsi spadkodawcy.
Czym jest testament holograficzny?
Niedopełnienie wymogów formalnych
Najmniej sporna sytuacja ma miejsce, gdy pisemne oświadczenie woli spadkodawcy nie zostało przez niego sporządzone własnoręcznie w całości lub zawiera jeden z braków formalnych wymienionych poniżej:
- oświadczenie nie zostało zaopatrzone w datę lub
- oświadczenie nie zostało podpisane przez spadkodawcę.
Dokument niespełniający choćby jednej z powyższych cech nie stanowi testamentu holograficznego w rozumieniu art. 970 kodeksu i tym samym nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Przykładowo za testament holograficzny nie będzie mogło zostać uznane oświadczenie wydrukowane, zaopatrzone w datę i podpisane z uwagi na brak cechy własnoręczności oświadczenia. Z tego samego powodu testamentem holograficznym nie będzie jego kopia.
Wady oświadczenia woli
Na pierwszy rzut oka może się, więc wydawać, że od strony formalnej oświadczenie spadkodawcy nie budzi większych wątpliwości, jednakże biorąc pod uwagę przesłanki materialnoprawne możliwe jest, że testament pozostaje obarczony jedną z wyżej wymienionych wad. W takim wypadku zasadnym jest jego podważenie, co z kolei wymaga bardziej szczegółowej znajomości konkretnych przepisów prawnych obowiązujących we Francji. Konieczna może okazać się wtedy pomoc wykwalifikowanego prawnika specjalizującego się w prawie spadkowym.
Naruszenie praw spadkobierców
Z masy majątkowej spadkodawcy wyróżnia się zatem nietykalną rezerwę oraz pozostałą część masy zwaną inaczej „częścią dostępną”. Istota rezerwy polega na jej nienaruszalności i to nawet przez samego spadkodawcę, co oznacza, że w sytuacji naruszenia praw spadkobierców przymusowych do rezerwy, możliwe jest zakwestionowanie testamentu. Takie roszczenie znajduje swoją podstawę prawną w art. 721 Code Civil w zw. z art. 912. Code Civil.
Czy podważenie testamentu holograficznego we Francji jest proste?
Należy przy tym zwrócić uwagę na wszystkie, nawet na najdrobniejsze szczegóły, ponieważ jeden niewielki błąd może sprawić, że wszelkie podjęte wcześniej działania okażą się nieskuteczne. Prawnicy z Adwokat w Europie wielokrotnie pomagali już swoim rodakom w postępowaniach spadkowych za granicą, również we Francji. Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnych usług prawnych i nie martwić się biurokratycznymi procedurami, nasi prawnicy udzielą Ci niezbędnego wsparcia i umożliwią załatwienie formalności bez zbędnego stresu.