Blog

KTO DZIEDZICZY W SINGAPURZE, GDY NIE MA TESTAMENTU?

KTO DZIEDZICZY W SINGAPURZE, GDY NIE MA TESTAMENTU?

Jan Kowalski
-
Kwestie związane z dziedziczeniem spadku z Azji są niezwykle intrygujące. Jest to bowiem kontynent o wyjątkowo bogatej kulturze, co przekłada się na zasadnicze różnice również, jeśli chodzi o rozwiązania przyjęte w krajowych porządkach prawnych poszczególnych państw położonych na tym kontynencie. Dzisiejszy artykuł został poświęcony zdecydowanie najistotniejszym zagadnieniom dotyczącym dziedziczenia ustawowego w świetle Ustawy o dziedziczeniu ustawowym z 1967 r. Akt ten obowiązuje aktualnie w Singapurze.
Prawo spadkowe w Singapurze jest wyjątkowo skomplikowane, wobec czego w praktyce pojawiają się liczne wątpliwości. Przykładowo komentowana Ustawa o dziedziczeniu ustawowym nie znajduje w ogóle zastosowania w stosunku do majątków muzułmanów. W przypadku wyznawców islamu stosuje się bowiem przepisy prawa muzułmańskiego. Jak można łatwo zauważyć, kwestie wyznaniowe w Azji nie pozostają bez znaczenia, gdyż nawet tamtejszy prawodawca przywiązuje do nich szczególną wagę.
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem. Natomiast w razie jakichkolwiek pytań w związku z tematyką dziedziczenia spadku z zagranicy serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszą Kancelarią Lawyer in Europe.

Dziedziczenie ustawowe w Singapurze

Dziedziczenie ustawowe w Singapurze ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy spadkodawca umiera, nie pozostawiając po sobie prawnie relewantnego testamentu. Wówczas powołanymi do dziedziczenia stają się spadkobiercy ustawowi, a więc spokrewnione ze spadkodawcą podmioty bezpośrednio wskazane w ustawie. Bez znaczenia jest więc tutaj wola zmarłego spadkodawcy.
Zgodnie z singapurską Ustawą o dziedziczeniu ustawowym, gdy przedmiotem dziedziczenia jest ruchomość, to właściwym prawem będzie prawo państwa, w którym spadkodawca miał ostatnie miejsce zamieszkania w chwili śmierci. Z kolei w razie dziedziczenia nieruchomości Ustawa o dziedziczeniu ustawowym znajduje zastosowanie w każdym wypadku, gdyż pod uwagę bierze się miejsce położenia nieruchomości. Miejsce zamieszkania spadkodawcy nie ma przy tym najmniejszego znaczenia.
Ponadto na zasadach określonych w Ustawie o dziedziczeniu ustawowym, niniejsza ustawa znajdzie również zastosowanie w sytuacji, kiedy spadkodawca co prawda sporządził przed śmiercią ważny testament, niemniej nie rozporządził w nim całym swoim majątkiem. W takim wypadku ustawa będzie jednak stosowana jedynie częściowo.

Zasady dziedziczenia ustawowego w Singapurze

Fundamentalne zagadnienia z punktu widzenia spadkobierców ustawowych w prawie singapurskim znajdują się w sekcji siódmej Ustawy o dziedziczeniu ustawowym. Określono w niej szczegółowe zasady dotyczące podziału majątku pozostałego po zmarłym spadkodawcy, w szczególności uprawnionych do dziedziczenia oraz przysługujące im części spadku.
Przykładowo, gdy spadkodawca był bezdzietny, to całość spadku przysługuje jego małżonkowi, o ile ten nadal pozostaje przy życiu. Z kolei, jeżeli żyją zarówno małżonek spadkodawcy, jak i jego dzieci, połowa spadku z mocy prawa (ustawy) przysługuje małżonkowi; dzieci natomiast dziedziczą pozostałą część spadku w równych częściach. Jednocześnie warto zaznaczyć, że dzieckiem spadkodawcy w rozumieniu ustawy jest tak samo dziecko biologiczne, jak i dziecko przysposobione (adoptowane).
Krąg spadkobierców ustawowych w prawie spadkowym obowiązującym w Singapurze został określony w sposób bardzo szeroki, w związku z czym stosunkowo rzadko zdarzają się przypadki, kiedy nie ma żadnego spadkobiercy ustawowego uprawnionego do przyjęcia spadku. Na wypadek takiej ewentualności ustawodawca singapurski zastrzegł jednak, że własność majątku pozostałego po zmarłym spadkodawcy przechodzi wtedy na własność rządu singapurskiego.

Spadek z Azji a pomoc prawna

Nabywając spadek z zagranicy, a zwłaszcza z Azji zawsze trzeba się liczyć z licznymi wątpliwościami. Prawo obowiązujące choćby właśnie w Singapurze nie ma zbyt wiele wspólnego z prawem, jakie znamy w Polsce Spadkobierca powinien więc zdecydować się na powierzenie swojej sprawy spadkowej specjalistom, którzy będą w stanie rzetelnie i bezpiecznie przeprowadzić całą procedurę spadkobrania bez zbędnego stresu. Przede wszystkim warto skorzystać z usług kancelarii oferujących swoim Klientom kompleksową obsługę prawną.
Prawnicy z Lawyer in Europe od wielu lat specjalizują się w zagranicznym prawie spadkowym oraz we wszelkich innych aspektach prawnych mogących mieć znaczenie w tego typu sprawach. Nasi prawnicy pomogą między innymi w kwestiach podatkowych oraz administracyjnych. W razie potrzeby uzyskania fachowej porady prawnej zapraszamy do skontaktowania się naszymi specjalistami. Chętnie pomożemy w każdej sprawie!

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments