Blog

DZIEDZICZENIE USTAWOWE W MALCIE

DZIEDZICZENIE USTAWOWE W MALCIE

Jan Kowalski
-
Kwestie związane z dziedziczeniem nie zawsze są jasne i oczywiste. Zdarza się mianowicie, że nie wiadomo, kto i w jakich częściach jest uprawniony do dziedziczenia po zmarłym spadkodawcy. Najmniej wątpliwości budzą rzecz jasna te sytuacje, kiedy spadkodawca pozostawia po sobie prawnie relewantny testament. Takie oświadczenie stanowi bowiem akt ostatniej woli zmarłego, który chce mieć wpływ na dalsze losy swojego dorobku życiowego po śmierci. Niestety życie pisze często zgoła odmienne scenariusze, w których spadkodawca umiera i nie pozostawia po sobie testamentu. Wówczas majątek spadkodawcy nabywają zasadniczo tzw. spadkobiercy ustawowi. Taki sposób dziedziczenia określany jest mianem dziedziczenia ustawowego (in. z mocy prawa). W związku z tym w ramach dzisiejszego artykułu przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z dziedziczeniem ustawowym w Malcie.
W tym miejscu wypada zaznaczyć, że Malta niezmiennie pozostaje atrakcyjnym krajem dla spadkodawców zagranicznych z uwagi na dość korzystne regulacje prawne obowiązujące w tym państwie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem!

Sposoby dziedziczenia w Malcie

Zarówno w prawie polskim, jak i w prawie maltańskim spotykamy się z dwoma równorzędnymi trybami dziedziczenia, którymi są:

 1. dziedziczenie na podstawie testamentu i
 2. dziedziczenie z mocy prawa (tzw. dziedziczenie ustawowe).

Dziedziczenie ustawowe znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej ma ono miejsce, gdy spadkodawca umiera bez testamentu. Należy jednak nadal pamiętać o innych możliwych przypadkach, w których dojdzie do dziedziczenia w powyższym trybie, np.:

 1. testament sporządzony przez spadkodawcę nie jest ważny i tym samym nie wywiera skutków prawnych;
 2. spadkobiercy złożyli skuteczne oświadczenie o odrzuceniu spadku;
 3. spadkobiercy nie mogą odziedziczyć spadku z uwagi na niezdolność do dziedziczenia;
 4. spadkodawca nie rozporządził w testamencie całym swoim majątkiem.

Dziedziczenie ustawowe w Malcie przez małżonka i dzieci

Krąg spadkobierców ustawowych w prawie maltańskim obejmuje: zstępnych i wstępnych spadkodawcy, jego krewnych w linii bocznej (np. siostrzeniec, ciocia, kuzyn) oraz małżonka. Kolejność dziedziczenia została uzależniona od stopnia pokrewieństwa zachodzącego pomiędzy poszczególnym spadkobiercą a spadkodawcą, W związku z tym w pierwszej kolejności dziedziczą przede wszystkim małżonek i dzieci spadkodawcy. Stanowi to typowe rozwiązanie, które przyjęto również w prawie polskim.
To, jaka część spadku przysługuje danemu spadkobiercy, zostało w sposób szczegółowy uregulowane w maltańskim odpowiedniku polskiego kodeksu cywilnego. Przykładowo, gdy spadkodawca nie miał dzieci, ale pozostawił małżonka, to cały majątek dziedziczony jest właśnie przez małżonka. Natomiast w sytuacji odwrotnej, czyli gdy małżonek spadkodawcy nie żyje, ale żyją jego dzieci, to dziedziczą dzieci w równych częściach. Dla przykładu, jeśli spadkodawca miał dwójkę dzieci, to dziedziczą one po połowie. Bez znaczenia jest przy tym to, czy dziecko urodziło się za życia spadkodawcy, czy po jego śmierci. Z kolei, gdy żyją zarówno dzieci spadkodawcy, jak i jego małżonek, to małżonkowi przysługuje połowa spadku. Tak więc w sytuacji, w której spadek dzielony jest pomiędzy małżonka i dwójkę dzieci spadkodawcy, połowa majątku trafia do małżonka, a dzieci otrzymują po jednej czwartej. W najbardziej skrajnym wariancie tj. w przypadku braku jakichkolwiek spadkobierców ustawowych, własność majątku spadkodawcy przechodzi na Rząd Maltański. Jest to jednakże sytuacja zupełnie wyjątkowa, która w praktyce zdarza się bardzo rzadko.

Spadek z zagranicy w czym możemy pomóc

Prawo spadkowe obowiązujące za granicą zasadniczo odbiega od prawa spadkowego, jakie znamy na gruncie polskiego Kodeksu Cywilnego. Nabywając spadek z zagranicy, każdorazowo konieczna jest dokładna znajomość różnych gałęzi prawa. Duże wątpliwości budzą zwłaszcza przepisy podatkowe, gdyż nie zawsze wiadomo, czy i gdzie będzie trzeba zapłacić podatek od spadku. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnego prawnika, który pomoże załatwić wszelkie sprawy związane ze spadkiem z zagranicy bez zbędnego stresu. Prawnicy z Adwokat w Europie to specjaliści oferujący najwyższej jakości usługi prawne. Bardzo chętnie wspomogą swoich Klientów na każdym etapie sprawy. W razie chęci uzyskania fachowej porady prawnej bądź jakiekolwiek innej pomocy w zakresie spadku z zagranicy, zapraszamy do kontaktu z naszymi fachowcami. Międzynarodowe prawo spadkowe nie kryje przed nami żadnych tajemnic!

 • testament sporządzony przez spadkodawcę nie jest ważny i tym samym nie wywiera skutków prawnych;
 • spadkobiercy złożyli skuteczne oświadczenie o odrzuceniu spadku;
 • spadkobiercy nie mogą odziedziczyć spadku z uwagi na niezdolność do dziedziczenia;
 • spadkodawca nie rozporządził w testamencie całym swoim majątkiem.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments