Brak testamentu a dziedziczenie w Szwajcarii
Brak testamentu a dziedziczenie w Szwajcarii
Współcześnie istnieją dwa podstawowe sposoby dziedziczenia prowadzące do nabycia spadku po zmarłym. W zależności od tego, czy spadkodawca pozostawił po sobie relewantny prawnie testament spotykamy się odpowiednio z dziedziczeniem ustawowym bądź z dziedziczeniem testamentowym. W pierwszym przypadku wola zmarłego nie ma najmniejszego znaczenia. Bezpośrednie zastosowanie znajdują wówczas wprost przepisy prawa spadkowego, a spadek trafia do najbliższych krewnych spadkodawcy.
W ramach dzisiejszego artykułu przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z dziedziczeniem ustawowym na gruncie prawa spadkowego w Szwajcarii. W państwie tym mieszka na co dzień wielu Polaków, którzy zdecydowali się na życie na emigracji z uwagi na perspektywę znacznie lepszych zarobków. W praktyce Klienci bardzo często powierzają nam swoje sprawy dziedziczenia w Szwajcarii.
Prawo spadkowe w Szwajcarii
Podstawowym aktem prawnym regulującym problematykę prawa spadkowego w Szwajcarii jest szwajcarski kodeks cywilny Schweizerisches Zivilgesetzbuch w skrócie ZGB. Uporządkowano w nim między innymi zagadnienie dziedziczenia ustawowego. Spadek po zmarłym dzielony jest wówczas pomiędzy tzw. spadkobierców ustawowych. Zgodnie z przepisami prawa spadkowego w Szwajcarii należą do nich:
- zstępni spadkodawcy (§ 457 ZGB);
- rodzice spadkodawcy (§ 458 ZGB);
- dalsi krewni spadkodawcy (§ 459 ZGB);
- pozostały przy życiu małżonek bądź zarejestrowany partner życiowy spadkodawcy (§ 462 ZGB);
- kanton, na którego terytorium spadkodawca miał ostatnie miejsce zamieszkania przed śmiercią (§ 466 ZGB).
Kolejność dziedziczenia w prawie spadkowym w Szwajcarii została uzależniona od stopnia pokrewieństwa łączącego danego spadkobiercę ustawowego ze spadkodawcą. W pierwszej kolejności uprawnionymi do dziedziczenia ustawowego są zatem zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki itd.) oraz pozostały przy życiu małżonek. W dalszej kolejności dziedziczą krewni dalszego stopnia, natomiast w bardzo rzadkich przypadkach majątek pozostały po zmarłym przechodzi na własność kantonu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.
Co istotne, prawo spadkowe w Szwajcarii nie zalicza do kręgu spadkobierców ustawowych ani konkubiny (konkubenta) spadkodawcy ani jego bliskich przyjaciół. Chcąc przekazać któremukolwiek z nich nawet najdrobniejszy składnik swojego majątku, spadkodawca jest zobowiązany do uczynienia stosownego zapisu w testamencie.
Najważniejsze zasady dziedziczenia ustawowego w prawie spadkowym w Szwajcarii
Z uwagi na złożony charakter zagadnienia w tym miejscu zdecydowaliśmy się przedstawić jedynie wybrane zasady związane z dziedziczeniem ustawowym w prawie spadkowym w Szwajcarii.
1. Dzieci spadkodawcy dziedziczą w równych częściach. Jeżeli któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku, jego prawa spadkowe przechodzą na jego zstępnych.
2. W przypadku gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie żadnych zstępnych, spadek dziedziczą rodzice spadkodawcy w równych częściach. Jeżeli jeden z nich nie dożył otwarcia spadku, dziedziczą jego zstępni. W razie braku zstępnych po jednej ze stron, dziedziczenie przechodzi na spadkobierców drugiej strony.
3. Wysokość udziału w spadku jaki przypada małżonkowi spadkodawcy bądź jego zarejestrowanemu partnerowi życiowemu zależy od istnienia pozostałych spadkobierców ustawowych:
a) w przypadku dziedziczenia razem ze zstępnymi małżonkowi (partnerowi) przysługuje połowa spadku;
b) w przypadku dziedziczenia razem z linią rodzicielską małżonkowi (partnerowi) przysługują trzy czwarte spadku;
c) w przypadku braku innych spadkobierców ustawowych małżonkowi (partnerowi) przysługuje cały spadek.
Dziedziczenie w Szwajcarii – kiedy przyda się prawnik
Powołanie do dziedziczenia spadku w Szwajcarii to spore wyzwanie dla osób pochodzących z innych państw świata. Chcąc uzyskać spadek w Szwajcarii, formalności są jednak nie do przeskoczenia. Niedopełnienie przepisanym prawem obowiązkom może pociągać za sobą daleko idące konsekwencje. W grę wchodzi nie tylko potencjalna możliwość nałożenia kary pieniężnej, ale, co gorsza, utrata spadku. Większość obcokrajowców nie jest bowiem zorientowana w przepisach prawa spadkowego w Szwajcarii. Dlatego najbezpieczniejszym wyjściem jest zlecenie swojej sprawy spadkowej doświadczonemu profesjonaliście obeznanemu w prawie spadkowym w Szwajcarii.
Prawnicy z Lawyer in Europe od wielu lat działają na rzecz ochrony praw spadkowych swoich Klientów. Pomagali oni również w nabywaniu spadku w Szwajcarii, w związku z czym służą pełnym zakresem wsparcia i bezcennym doświadczeniem. Jeżeli więc zostałeś powołany do dziedziczenia w Szwajcarii bądź potrzebujesz skorzystać z usług zawodowego pełnomocnika specjalizującego się w przepisach prawa spadkowego za granicą, nie czekaj i zgłoś się do naszej kancelarii, a my z przyjemnością udzielimy niezbędnego wsparcia.