Blog

PROCEDURA PRZYJĘCIA SPADKU W ARMENII

PROCEDURA PRZYJĘCIA SPADKU W ARMENII

Jan Kowalski
-
Armenia to stosunkowo niewielkie państwo położone na pograniczu Europy i Azji, które słynie z malowniczych krajobrazów i bogatej kultury. Co ciekawe, na co dzień żyje w niej niewielka grupa Polaków. Nasi Rodacy wyemigrowali do tego państwa w różnych okresach historycznych i z różnych przyczyn. Dzisiaj Armenia kojarzy się nam jednak najczęściej jako całkiem atrakcyjny kierunek urlopowy, do którego udają się co roku obcokrajowcy z różnych części świata.
Mając na uwadze, że niektórzy z nas nadal mają tam swoje rodziny i inne bliskie osoby, w dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć wybrane aspekty proceduralne związane z przyjęciem spadku z Armenii. Ponieważ dziedziczenie za granicą zasadniczo odbiega od dziedziczenia w naszym kraju, już na samym wstępie warto zaufać wtedy doświadczonej kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie spadkowym za granicą, która pomoże w skutecznym nabyciu spadku z zagranicy.

Dziedziczenie Armenia – przyjmowanie spadku w Armenii

Przyjęcie spadku w prawie spadkowym w Armenii wywiera skutek wsteczny tj. od chwili otwarcia spadku, którą jest co do zasady dzień śmierci spadkodawcy. W celu nabycia spadku spadkobierca najpierw musi go przyjąć. Co istotne, prawo spadkowe w Armenii nie dopuszcza przyjęcia spadku pod warunkiem lub z zastrzeżeniem np. niemożliwe jest częściowe przyjęcie spadku. Nawet jeżeli spadkobierca oświadczy, że przyjmuje jedynie jego pewną część, to i tak takie oświadczenie jest równoznaczne z przyjęciem spadku w całości. Z kolei w razie, gdy spadek dziedziczony jest przez większą liczbę spadkobierców, to przyjęcie spadku przez jednego z nich nie oznacza przyjęcia spadku przez pozostałych.
Natomiast nieprzyjęcie spadku przez spadkobiercę w ogóle uważa się w myśl przepisów prawa spadkowego w Armenii za odmowę przyjęcia spadku, chyba że armeński kodeks cywilny stanowi odmiennie. Za przykład może tutaj posłużyć sytuacja, w której spadkobierca uprawniony do przyjęcia spadku umiera, nie zdążając złożyć przedmiotowego oświadczenia. W takim wypadku prawo do odpowiednio przyjęcia bądź odrzucenia spadku przechodzi na rzecz jego spadkobierców. Ogólną zasadą wypowiedzianą w prawie spadkowym w Armenii jest jednak, że spadkobierca, który nie decyduje się na przyjęcie spadku, traci do niego wszelkie prawa.

Dziedziczenie Armenia – sposób i terminy przyjęcia spadku w Armenii

Zgodnie z przepisami prawa spadkowego w Armenii przyjęcie spadku następuje poprzez złożenie przez spadkobiercę wniosku o przyjęcie spadku bądź przez wydanie spadkobiercy zaświadczenia o prawie do dziedziczenia przez notariusza właściwego ze względu na miejsce otwarcia spadku. Warto wspomnieć, że prawo spadkowe w Armenii wyraźnie zezwala spadkobiercom na przyjęcie spadku przez pełnomocnika. Należy jednak wtedy pamiętać o tym, by w zakresie pełnomocnictwa zaznaczyć, że pełnomocnik będzie uprawniony do dokonania niniejszej czynności.
Termin na przyjęcie spadku w prawie spadkowym w Armenii wynosi zasadniczo sześć miesięcy liczonych od dnia otwarcia spadku. Wyjątkowo możliwe jest jednak przyjęcie spadku także po upływie tego okresu. W zależności od tego, czy pozostali współspadkobiercy wyrażą na to zgodę, sprawa może zostać załatwiona bez udziału sądu. W razie sporu rozstrzyga natomiast sąd, kierując się przede wszystkim względami słuszności.

Spadek Armenia – nabywanie spadku z Armenii

Nabywaniu spadku w Armenii towarzyszy najczęściej sformalizowana procedura. Pociąga to za sobą konieczność znajomości przepisów prawa spadkowego w Armenii oraz języka ormiańskiego potrzebnego w kontaktach z właściwymi w sprawie instytucjami. Nie oszukujmy się, że mało który Polak spełnia te wymogi. Poza tym spadkobranie związane jest najczęściej z naturalnym stresem oraz okresem żałoby po bliskiej osobie. Skrajne emocje nie są jednak najlepszymi doradcami. Tym bardziej więc warto rozejrzeć się za sprawdzonym prawnikiem, który udzieli swojemu Klientowi niezbędnego wsparcia. Kompleksowe usługi w tym obszarze oferują od lat specjaliści z Adwokat w Europie.
Nasi prawnicy zajmują się spadkami z zagranicy praktycznie na co dzień. Z tego względu w razie powołania do spadku z Armenii czy jakiegokolwiek innego zagranicznego państwa, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z fachowcami z Adwokat w Europie. Na początek oferujemy Ci całkowicie bezpłatną, w pełni profesjonalną konsultację prawną, która rozwieje Twoje ewentualne wątpliwości oraz pozwoli Ci uzyskać wiele przydatnych z Twojego punktu widzenia informacji dotyczących prawa spadkowego za granicą. Cały czas jesteśmy do Twojej dyspozycji.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY

 • KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  KODYCYL W PRAWIE SPADKOWYM W AUSTRALII

  Z uwagi na szczególną treść oświadczeń testamentowych każdy testament powinien być regularnie badany przez testatora pod kątem zgodno...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  PODWAŻENIE TESTAMENTU W SZWECJI

  Dziedziczenie w Szwecji normuje obecnie szwedzki kodeks spadkowy Ärvdabalk. Kodyfikacja niniejszej gałęzi prawa cywilnego jedynie pod...
  Jan Kowalski Zobacz →
 • Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments